Храм „Св. Вмчца Параскева“ – София

Впечатляващият със своите размери и архитектура храм „Св. вмчца Параскева” е построен в стария еврейски квартал на София с идеята духовно да обгрижва големия брой преселници, които пристигат в столицата в междувоенния период. До този момент районът, населяван предимно от занаятчии, бил енорийски обгрижван от старинния храм „Св. Петка Самарджийска”, който днес се намира в подлеза на ЦУМ.

 

Карта

  • Храмове
  • rate_review София град
  • room София
  • filter_hdr 550м. н.в.
  • gps_fixed 42.70128 / 23.3288

История

Решението за издигане на храма е взето от Българската екзархия на 4 април 1909 г. Дворът на църквата, с площ 3000 кв.м, е закупен за 70 хиляди лева от братя Генови и братя Коцеви. През 1910 г. е обявен конкурс за архитектурен план на храма, който е спечелен от арх. Антон Торньов. Той е построил още църквата „Св. Николай Софийски” на ул. „Пиротска” и е един от родоначалниците на българския сецесион. Той апелира за създаването на типично български стил, вдъхновен от собственото ни наследство. Може би именно този стремеж спомага за уникалната визия на катедралния храм „Св. Параскева”, който придобива окончателния си облик през 1944 г. Участието на България в Първата световна война обаче, забавило издигането на храм "Св. Параскева", въпреки че архитектурният план бил вече изработен. Строежът е започнал през 1929 г. с помощта и даренията на самарджийския еснаф - на майсторите на седла за коне и от енориаши при храм „Св. Петка Самарджийска”. Има нещо уникално в архитектурата на храма и това е покритата с купол камбанария, която се намира под основния купол. Безспорно е, че е постигната изключителна акустика в храма, което се дължи на това, че няма колони, които да пречат на звука, но и на това, че под централния купол има други по-малки полукубета, което спомага за „разстилането” на звука /подобно на това в храм „Св. Александър Невски”/ и получаването на изключителна звучност. Иконостасът, архиерейският трон, амвонът, певниците и облицовката на балкона са дело на резбарите проф. Иван Тровницки и проф. Тодор Христов. Иконите на иконостаса са зографисани от проф. Стефан Иванов, проф. Марин Дринов и проф. Сергей Шишов. В този „ архитектурен шедьовър” има централен престол, посветен на св. вмчца Параскева и осветен от екзарх Стефан на 6 април 1930 г. Северният престол на олтара е посветен на св. Харалампий и осветен през 1934 г., а южният, посветен на „Въведение Богородично”, е осветен от патриарх Кирил през 1960 г. Има изградени и два параклиса, в чест на св. Йоан Богослов и на св. Мина.

 

Местонахождение

Църква "Св. Параскева" е разположена в централната част на София между улиците "Раковски", "Бенковски", "Екзарх Йосиф" и "Цар Симеон". 

 

За църквата

На 28 октомври Православната църква почита св. великомъченица Параскева от Икония. Светицата е една от трите мъченици с име Параскева (Петка) и е особено обичана и почитана от християните. Родом е от Икония, Мала Азия, поради което е наричана Иконийска. След смъртта на благочестивите си родители тя повярвала в Христос и пожелала да остане девица. Заради вярата си е подложена на големи мъчения по време на император Диоклетиан, поради което Църквата я провъзгласява за великомъченица. След многобройните изтезания, от които тя излизала винаги невредима, била посечена с меч през 303 г. "Св. Парескава" е третата по големина църква в града. Адрес на църква "Св. Параскева": "Георги Раковски" № 58, София. Телефон за контакт: 02 / 983 1963.

 

Please login to comment

No Comment Yet

Got something to say? Feel free, we'd love to hear your thoughts.

Leave a Comment