Църквата "Св.Неделя" заема мястото на стария площад Коручешме, който се славел със свой извор, засенчван от вековни дървета. Днес площадът се нарича Света Неделя. Храмът "Св.Неделя" притежава богато историческо минало, голяма част от което обаче тъне в неизвестност. Под него лежат основите на голяма по площ антична сграда. Едни от археолозите смятат, че това е преториум или президиум (т. е. военния съд на римския легион), а други – че основите на преториума са извън храма, а под него се намират руините на голяма римска баня.
Карта
Храмове
- rate_review София град
- room София
- filter_hdr 556м. н.в.
- gps_fixed 42.69658 / 23.32141
История
Църквата "Св.Неделя" е втора по големина църква след храм-паметник „Св. Александър Невски“. Известна е още с името „Свети Крал“, тъй като през XV в. в нея са пренесени и съхранени мощите на канонизирания за светец сръбски крал Стефан Милутин. Древното минало на катедралата е забулено в неизвестност. Вероятно храмът е бил построен през Х в. и както други тогавашни софийски храмове е бил с каменни основи, а нагоре с дървена конструкция. През втората половина на ХIV в. тези дървени храмове били изградени от камък. Неизвестно защо само „Св. Неделя“ останала дървена и в този си вид просъществувала чак до средата на ХIX в. В началото на 50-те години на ХIХ в. Софийската митрополия и Софийската градска църковна община решили да изградят нов величествен катедрален храм. През лятото на 1856 г. започнал същинският строеж на сградата. Тя била трикорабна базилика с дължина 35, 5 м. и ширина 19 м. Ръководител на строежа бил пещерският майстор Петър Казов, който ръководил 30-40 майстори-дюлгери. Към есента на 1858 г. новата църква била пред завършване, но пострадала от силно земетресение. За възстановяването били необходими доста средства, станали и някои спречквания за църковните пари и се наложило майстор Петър Казов да прекрати строежа, като поставил на храма временен покрив. На 16 април 1925 г. катедралата става арена на една от най-трагичните драми в историята на България. Военната организация на БКП извършва терористичен акт – поставя взривно устройство в югозападния купол на храма. При опелото на убития запасен генерал Коста Георгиев в храма присъствали всички министри, много генерали и офицери, държавни и политически дейци, както и много граждани. Очаквало се и пристигането на Цар Борис III, но той малко закъснял. Опелото извършвал лично Софийският митрополит Стефан, когато мощен взрив разрушава голяма част от покрива и част от южната храмова стена. Убити са 193 души, а ранени – около 500. До пролетта на 1933 г. е изграден един почти нов, огромен централно-куполен храм с дължина – 30 м., ширина – 15,5 м. и височина на купола – 31 м. В храма е върнат оцелелият двуредов позлатен иконостас. Храмът е тържествено осветен на 7 април 1933 г. Днес Катедралният храм „Св. Неделя“ е един от най-обичаните и посещавани храмове в столицата. Той обслужва централната част на София и има седем енории. Куполът на религиозния храм се издига на 31 метра височина, а под купола на камбанарията има 11 камбани. Интериорът на свещеното място също носи своето очарование. В църквата има двуредов позлатен иконостас. В олтарната част са разположени три престола. Всички стени на храма са изографисани. Подовата настилка е от тъмен мрамор. Там са положени мощите на почитани светци, български екзархи и митрополити, като най-значими са мощите на Св.Крал Стефан Милутин, царувал от 1275 г. цели 45 г. И до днес в храма се извършват погребения на знакови фигури в новата българска история. Църквата „Св. Неделя“ има два основни входа и изключително богат църковен магазин.
Местонахождение
Църква "Св. Неделя" е православна църква, разположена в центъра на София, на площад "Света Неделя" № 20.
За църквата
Храмовият празник е на 7 юли, когато почитаме паметта на Света великомъченица Неделя. Тя е известна още като Кириакия. Родена в Мала Азия през III в., когато управлявал император Диоклетиан. След дълги години без да имат деца, родителите на Света Неделя успели да я измолят с упорити молитви от Бога. Понеже дъщеричката им се родила в неделя, те я кръстили Неделя. От ранна възраст малката Неделя се насочила към Бога и затова дала обет за целомъдрие. Понеже била изключително красива, много знатни младежи искали Света Неделя за жена, но тя винаги им отказвала. Твърдяла, че е съпруга на Иисус Христос и е готова да умре за него. Вбесен от отказа на красивата Неделя да му стане жена, амбициозен богат младеж отишъл при императора и направил донос, че Неделя е християнка. Император Диоклетиан издал заповед родителите християни да бъдат заточени, а младата и упорита християнка Неделя да бъда изтезавана. Войниците били младата жена с волски жили. После рязали тялото й с остър нож и я горили. През нощта в килията се явявал Иисус Христос, който напълно възстановявал поразената плът, а на сутринта Неделя била като нова. Телефон за контакт с храма: 02/987 57 48.
Please login to comment